Główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – 1 MARZEC 2017.

opublikowane: 13 kwi 2017, 10:18 przez moderator serwisu   [ zaktualizowane 18 kwi 2017, 22:35 ]

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonego w dniu 1 marca 2017 roku, uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Katolickiego Gimnazjum oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tomaszowie Mazowieckim wraz z Dyrektorem szkół, Panem Mariuszem Węgrzynowskim, udali się w dniu 1 marca 2017 r. na Cmentarz Katolicki w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Smutnej.

 Tam, przy grobie śp. mjr Jana Czarneckiego - żołnierza wyklętego, odbyła się pierwsza część uroczystości, w której uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk, które chciały oddać w ten sposób hołd Żołnierzom Wyklętym.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Narodowego przez wszystkich zebranych. Następnie, ksiądz prałat Henryk Kowaliński poprowadził modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych.

W dalszej części uroczystości, miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Tuż po nich, na grobie mjr Jana Czarneckiego, delegacje różnych tomaszowskich środowisk, w tym, członkowie  Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego im. Św. Ojca Pio oraz uczniowie szkół katolickich w Tomaszowie Mazowieckim – Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiej Szkoły Podstawowej złożyli wiązanki z biało-czerwonych kwiatów.

 Później, zebrani na uroczystości udali się na jej drugą część, która miała miejsce w Kościele Św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim. Tam, mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych celebrował ksiądz prałat Henryk Kowaliński.

Śp. mjr Jan Czarnecki, pseudonim konspiracyjny „Pirat”, był od lutego 1942 do stycznia 1945 roku członkiem Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Latem 1944 r., walcząc w szeregach 25. Pułku Piechoty AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej, brał udział w walkach toczonych w czasie akcji „Burza”. Stał na czele tomaszowskiego batalionu „Źródło”, który bezpośrednio podlegał dowódcy KWP Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”. Do zadań tomaszowskiej jednostki należało między innymi magazynowanie broni, przeprowadzanie akcji propagandowych oraz zbrojnych, budowanie tajnych bunkrów oraz skrytek. Za swój zbrojny opór Jan Czarnecki został przez władze komunistyczne aresztowany 7 października 1949 r., a następnie skazany na dożywocie. Z więzienia we Wronkach uwolniła Czarneckiego dopiero amnestia ogłoszona w 1956 roku.

Po 1989 roku „Pirat” piastował funkcję przewodniczącego Oddziału Tomaszów Mazowiecki Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz był współorganizatorem oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz członkiem Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Tomaszowskim. Był również autorem książki „Konspiracyjne Wojsko Polskie. Baon Źródło -Tomaszów Mazowiecki. Zarys Historyczny". Jan Czarnecki zmarł 1 kwietnia 2011 roku w wieku 83 lat.

 Określenie Żołnierze Wyklęci odnosi się do żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających zbrojny opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku. Ostatni Żołnierz Wyklęty to Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, który zginął z bronią w ręku w obławie w majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony na mocy ustawy w dniu 3 lutego 2011 r. i obchodzony jest corocznie 1 marca.

Comments