Główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

WYCIECZKA DO KINA – ,,POWSTANIE WARSZAWSKIE” - 30.05.2014

opublikowane: 27 sie 2014, 10:36 przez moderator serwisu   [ zaktualizowane 27 sie 2014, 10:40 ]

W dniu 30 maja 2014 roku uczniowie i nauczyciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum udali się do kina ,,Włókniarz” położonego w Tomaszowie Mazowieckim na film pt. ,,Powstanie Warszawskie”.

1 sierpnia 2014 roku przypada 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

            Powstanie Warszawskie  –  rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 3 października tego samego roku. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Zostało ono przygotowane przez Armię Krajową w ramach akcji ,,Burza”. Podczas powstania ujawniły się struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

            Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR.

           Armia Krajowa chciała wyzwolić Warszawę samodzielnie i zdążyć przed wkroczeniem Armii Czerwonej, aby w ten sposób starać się zahamować realizowany przez Stalina proces sowietyzacji Polski.  

           Stalin po wybuchu powstania nakazał wstrzymanie ofensywy na kierunku warszawskim i nie udzielał praktycznie żadnej pomocy powstańcom. Pomoc, która została udzielona powstańcom przez USA oraz Wielką Brytanię była ograniczona i nie miała większego wpływu na poprawę sytuacji powstańców. W rezultacie tej sytuacji Polacy musieli prowadzić samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi.

             W czasie trwania Powstania Warszawskiego straty wojsk polskich wyniosły następująco, około 16 – 20 tysięcy zabitych i zaginionych, ponad 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku ostrzału artyleryjskiego, nalotów samolotowych i wymordowania przez oddziały niemieckie zginęło od 150 do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy. Wskutek działań militarnych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców, które było odwetem za wybuch powstania, zniszczeniu uległa zabudowa lewobrzeżnej Warszawy, w tym tysiące bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

     Powstanie Warszawskie to jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski.

 

Comments